YouTube SEO – w jaki sposób filmy są optymalizowane pod kątem Google?

Z ponad miliardem użytkowników, czyli prawie jedną trzecią wszystkich internautów, YouTube jest drugą co do wielkości wyszukiwarką na świecie po Google. Całkowity czas trwania filmów odtwarzanych codziennie wynosi około miliarda godzin, dlatego na platformie wideo przeprowadzana jest ogromna liczba wyszukiwań. Tym większym wyzwaniem jest to, żeby dokładnie Twój film został odnaleziony przez użytkowników. Jeśli chcesz być znaleziony, powinieneś zoptymalizować swoje filmy i kanał YouTube – czyli wykorzystać YouTube SEO.

Sprawdź, czy Twój kanał jest zoptymalizowany pod Google – wyślij do nas wiadomość.

Jak działa SEO YouTube?

Pozycjonowanie filmów na YouTube działa podobnie do konwencjonalnej optymalizacji pod kątem wyszukiwarek: istnieją pewne algorytmy i parametry, które określają widoczność filmów. Jednak w przeciwieństwie do Google, te czynniki rankingowe odnoszą się głównie do filmów i samej platformy. Google nie uwzględnia tych czynników. Można jednak poczynić pewne założenia dotyczące czynników rankingowych.

Najważniejsze czynniki rankingowe dla SEO YouTube

Ogólnie można je podzielić na trzy kategorie: wideo, kanał i czynniki zaangażowania. Jeśli chodzi o czynniki wideo, szczególnie ważne są tytuł, opis, słowa kluczowe, transkrypcja, treść, jakość, miniatury i nazwa pliku. W przypadku kanałów dużą rolę odgrywa częstotliwość wideo i utrzymanie kanałów. Ponadto czynniki zaangażowania obejmują takie aspekty jak wyświetlenia, czas oglądania, polubienia, udostępnienia i playlisty. Przedstawiamy najważniejsze czynniki rankingowe i podpowiadamy wskazówki dotyczące optymalizacji.

Otrzymaj audyt konta na YouTube – napisz do nas!

Optymalizacja wideo na YouTube

  • Treść i jakość

Jakakolwiek optymalizacja nie jest dla Ciebie przydatna, jeśli użytkownicy poznają Twoje filmy i klikną je, ale potem nie znajdą oczekiwanej treści lub otrzymają złej jakości wideo. Kluczowe są tutaj pierwsze sekundy. Dlatego pamiętaj, aby najpierw zwrócić uwagę na te dwa aspekty, zanim będziesz kontynuować optymalizację swojego kanału i filmów.

  • Tytuł

Tytuł filmu jest najważniejszym czynnikiem rankingowym i pomaga zarówno wyszukiwarce, jak i użytkownikom zrozumieć treść Twoich filmów. 

  • Opis

W opisie wideo możesz podać użytkownikom i algorytmowi dodatkowe informacje o treści wideo w maksymalnie 5000 znaków. 

  • Słowa kluczowe

Tagi słów kluczowych w YouTube pomagają algorytmowi zrozumieć treść Twojego filmu i odgrywają dużą rolę w ocenie filmów. Nie są one wyświetlane publicznie, ale można je odczytać w kodzie źródłowym. 

  • Transkrypcja (napisy)

Napisy są ważne nie tylko dla osób niesłyszących, ale także dla wyszukiwarek, aby lepiej ocenić treść Twojego filmu.

  • Miniaturka

Miniatura to obraz podglądu w wynikach wyszukiwania wideo i pierwsze wizualne wrażenie, jakie użytkownicy YouTube mają z Twoim filmem. W związku z tym ma to znaczący wpływ na współczynnik klikalności Twojego filmu.

  • Nazwa pliku

Nazwa pliku wideo pomaga również algorytmowi lepiej klasyfikować zawartość.

Wybierając tematy, zdecydowanie powinieneś zadać sobie pytanie, jakie tematy interesują Twoją grupę docelową. Aby się dowiedzieć, możesz użyć mediów społecznościowych lub komentarzy w swoich filmach. Zapytania, które otrzymuje Twój zespół wsparcia, również mogą Ci pomóc w tym momencie. Aby dowiedzieć się, które tematy radzą sobie obecnie szczególnie dobrze w YouTube, możesz również przyjrzeć się trendom YouTube.