Pozycjonowanie, SEO (search engine optimization), optymalizacja stron www – każde z tych określeń odnosi się do działań, których zadaniem jest wypromowanie strony www w wyszukiwarkach internetowych. Jest to jedno z podstawowych narzędzi tzw. marketingu internetowego.

Zasada oceny skuteczności SEO jest prosta – im lepiej prowadzone pozycjonowanie, tym wyższa pozycja serwisu w wynikach wyszukiwania. Na pozycję strony w wynikach wyszukiwania wpływa wiele faktorów –  treści (content), zintegrowanie strony z mediami społecznościowymi (Facebook, Twitter, Google+, Instagram), kod strony, link building i wiele innych.

Nasze działania skupiają się na wypracowaniu oraz utrzymaniu jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce. Utrzymanie wysokiej pozycji jest elementem najtrudniejszym do osiągnięcia, ale jednocześnie daje najlepsze efekty przy pozyskiwaniu tzw. ruchu organicznego z wyszukiwarki.

Działania SEO można podzielić na dwie kategorie – te, których zastosowanie widoczne jest dla każdego użytkownika internetu (dobór odpowiednich treści, umieszczenie słów kluczowych w tekście znajdującym się na stronie itp.) oraz takie, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka i związane są ze zmianami w kodzie strony lub linkowaniem, czyli umieszczaniem odnośnika do serwisu na innych stronach www.

Przy optymalizacji serwisów należy również pamiętać o zachowaniu etyki pozycjonowania. Stosowanie technik, które nie są akceptowane przez twórców wyszukiwarek (np. użycie tekstu w kolorze tła, cloaking) może doprowadzić nawet do wykluczenia serwisu z wyników wyszukiwania.