RTB, czyli licytowanie w czasie rzeczywistym

Czym jest licytowanie w czasie rzeczywistym?

Termin “Real Time Bidding” (w skrócie RTB) pochodzi z rozbudowanej gałęzi marketingu internetowego. Licytacja RTB to proces, w którym powierzchnia banera reklamowego jest licytowana online w czasie rzeczywistym z najwyższą licytacją. W ten sposób w ułamku sekundy decyduje się, które wyświetlanie reklam zobaczą użytkownicy, którzy zamierzają załadować witrynę.

Licytowanie w czasie rzeczywistym to zautomatyzowany wyścig o pożądane powierzchnie reklamowe online, który odbywa się za pomocą serwerów reklamowych i oprogramowania do licytacji. Na serwerze dostawcy darmowej powierzchni reklamowej przychodzące oferty klientów są natychmiast porównywane ze sobą, a powierzchnia reklamowa jest przydzielana temu, kto zaoferuje najwyższą cenę.

Jak działa licytacja w czasie rzeczywistym?

Proces licytacji RTB odbywa się w czasie ładowania strony internetowej. Opiera się na czasie ładowania wynoszącym 2,6 sekundy. Operatorzy stron internetowych oferują dostępną powierzchnię reklamową za pośrednictwem odpowiednich interfejsów. Następnie licytują reklamodawcy, którzy rywalizują o określoną powierzchnię reklamową. Najwyższa oferta od reklamodawcy jest określana w ciągu 30 milisekund.

Zaawansowana technologia umożliwia uwzględnienie profilu użytkownika przy wyborze powierzchni reklamowej. W tym celu strony internetowe przechowują zapytania swoich odwiedzających, co umożliwia poznanie obszarów zainteresowań użytkowników. Dzięki zaawansowanej technologii wszystkie wymagane dane można łączyć równolegle i w czasie rzeczywistym. Sprzedawcy internetowi, którzy reklamują się, mogą następnie zwrócić uwagę użytkowników na swoje produkty lub oferty specjalne, gdy odwiedzają oni inne portale internetowe. Zaawansowana technologia umożliwia pokazanie widzowi strony internetowej spersonalizowanej reklamy. 

Aby proces licytacji w czasie rzeczywistym mógł zostać wdrożony w najlepszy możliwy sposób, wielu aktorów współpracuje ze sobą w celu dostarczenia reklamy. Poniżej najważniejsi uczestnicy zostaną wyjaśnieni bardziej szczegółowo.

  • Użytkownik

Użytkownik jest odwiedzającym witrynę internetową. Po udzieleniu niezbędnej zgody, uruchamia RTB, gdy strona jest dostępna.

  • Wydawca

Operatorzy witryn internetowych i blogów są na przykład określani jako wydawcy. Udostępniają swoją bezpłatną powierzchnię reklamową.

  • Reklamodawca

Reklamodawcy to agencje i firmy, które chcą kupować i wykorzystywać dostępne zasoby reklamowe.

  • Supply Side Platform

 SSP zapewniają reklamodawcom i DSP z odpowiedniej powierzchni reklamowej. Z reguły nie są to własne powierzchnie reklamowe, ale powierzchnie zarządzane przez SSP na różnych stronach internetowych, które można rezerwować w czasie rzeczywistym. 

  • Platforma Demand Side

Reklamodawcy mogą rezerwować powierzchnię reklamową za pośrednictwem RTB za pośrednictwem tzw. DSP. Za pomocą takich portali można uzyskać bezpośredni dostęp do ofert SSP.

  • Platforma zarządzania danymi

RTB wymaga wysokowydajnej technologii zarówno od wydawców, jak i dostawców usług, ponieważ to tam przenoszone są duże zbiory danych. Aby użytkownik nie był świadomy tego procesu, wykorzystywane są tzw. platformy zarządzania danymi, które w tle gromadzą i udostępniają duże ilości danych.

Za pomocą RTB reklamodawcy mają możliwość jeszcze efektywniejszego niż dotychczas kontrolowania swoich kampanii displayowych. Skuteczne targetowanie umożliwia prowadzenie kampanii w sposób ukierunkowany. Efekt ten można wzmocnić np. łącząc go z kampaniami remarketingowymi. 

Podsumowując, licytacja w czasie rzeczywistym słusznie stała się w ostatnich latach coraz bardziej popularna. Oferuje duży potencjał optymalizacji marketingu internetowego zarówno dla reklamodawców, jak i wydawców.