RTB, czyli real time bidding to tzw. model zakupu reklamowej powierzchni internetowej w czasie rzeczywistym. Zastosowanie RTB w kampanii reklamowej powoduje, że trafia ona do użytkowników bezpośrednio zainteresowanych jej treścią. W chwili, gdy użytkownik odwiedza stronę, która uczestniczy w aukcji powierzchni reklamowej, wyświetlana jest reklama tego reklamodawcy, który zdecydował się zapłacić za nią najwięcej.

Całość procesu jest w pełni zautomatyzowana i odbywa się z poziomu interfejsu platformy zakupowej. Jest to rozwiązane korzystne głównie dla Klientów, którym zależy na osiągnięciu maksymalnej efektywności przy jednoczesnym ponoszeniu najniższych kosztów. Jest to przede wszystkim skuteczne rozwiązanie dla branży e-commerce, ponieważ pozwala na większe zaangażowanie użytkownika, a co za tym idzie wzrasta prawdopodobieństwo zwiększenia sprzedaży.

Aby lepiej wyjaśnić mechanizm RTB posłużmy się przykładem sklepu internetowego z odzieżą. Klient wchodząc na stronę główną sklepu wpisuje w wyszukiwarkę, że jest zainteresowany zakupem kurtki. Dzięki zastosowaniu metody RTB reklamy, które widzi użytkownik odnoszą się właśnie do kurtek i płaszczy. W ten sposób wzrasta zadowolenie wszystkich – użytkownika, który szybciej znalazł wymarzoną puchówkę, Klienta ponieważ reklama okazała się skuteczna i platformy zakupowej, ponieważ wygrała reklama, za którą zdecydowano się zapłacić najwięcej.

RTB jest jedną z nowszych metod marketingu internetowego, a od chwili pojawienia się tej usługi na rynku polskim zyskuje ona coraz więcej zwolenników także wśród naszych rodzimych użytkowników.