SEM, czyli search engine marketing to bardzo szerokie pojęcie odnoszące się do całego zestawu usług związanych z marketingiem internetowym. Największa jego część skupia się na tzw. marketingu efektywnościowym (performance marketing), którego celem jest osiągnięcie konkretnych działań odbiorców reklamy.

Z punktu widzenia Klienta jest to niezwykle korzystna forma promocji, ponieważ nie płaci on za liczbę odsłon, a za konkretne działania, które wykonuje odbiorca reklamy, np. wejście na stronę internetową.

W zależności od zastosowanej metody stosowane są różne zasady rozliczeń – CPC (cost per click), CPL (cost per lead), CPA (cost per action) lub inne. Zastosowanie takich narzędzi jak np. Google AdWords pozwala na dostosowanie techniki do profilu strony oraz osiągnięcie zamierzonego celu – np. pozyskanie klientów z danego obszaru geograficznego czy po prostu zwiększenie ruch na stronie.

Google AdWords jest najpopularniejszą platformą reklamową, nie należy jednak utożsamiać jej z prowadzeniem działań w zakresie SEM (inne platformy to np. Yahoo: Search Ads).

Jedną z największych korzyści płynących z tworzenia kampanii jest to, że Klient ma bezpośredni wpływ na to w jakim czasie reklama się pojawia. Ma to znaczenie przede wszystkim dla branż, które charakteryzuje sezonowość. Istnieje możliwość wyłączenia reklamy w każdej chwili.